Hadi POYRAZOĞLU

1903 Yılında Midilli Adası’nda doğmuştur. Anne ve babasını küçük yaşta kaybedince teyzesi tarafından büyütülür. Çocukluğunda Ramazan aylarında Fatih, Karagümrük ve çevresinde oynatılan Kukla ve Karagöz oyunlarına ilgi duyar. Karagözcü Saffet’in yanında Karagöz öğrenmeye başladığında 9 yaşındadır.

Daha sonra Hayali Küçük Ali’nin yanında Karagöz öğrenmeye devam eder. Karagöz oynamayı öğrenir. Hokkabaz Marko’nun yanında Hokkabazlık sanatını öğrenir. Bunların yanı sıra devrin Tuluat topluluklarında oynar. Şevki bey, Ahmet bey, İsmet Fahri bey, Naşit bey ve İsmail Dümbüllü’nün ekiplerinde çalışır.

Yurtiçi turneleri dışında İstanbul, Adana, Antalya ve Ankara’da yerleşik olarak sanatını sürdürür. Atatürk, İsmet İnönü, Celâl Bayar ve Cemal Gürsel’in huzurunda Karagöz ve Kukla oynatır. Halkevlerinin kapatılması sonucu turneleri bırakarak 1951 yılında Ankara’ya yerleşir ve Dörtyol Aile Bahçesi’nde kukla oynamaya başlar. Aynı zamanda bahçenin idareciliğini ve sunuculuğunu da yapar. Bu bahçede 15 yıl çalışır. Yardımcıları Kemal Şakrak ve Kemal Derebeyoğlu’nun ölümünden sonra mesleğini bırakarak lokantacılığa başlar.

Karagöz, Kukla, Hokkabazlık, İp cambazlığı ile uğraşan ve Tuluat topluluklarında oyunculuk yaparak sanat yaşamını tamamlayan Hadi Poyrazoğlu, bu sanatlardaki üstün yeteneği, bilgisi, yardımseverliği ve efendiliği ile diğer sanatçılara örnek olmuştur.
1996 yılında sanata yaptığı katkıları nedeniyle UNIMA Geleneksel Türk Tiyatrosu Hizmet Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Hadi Poyrazoğlu 17 Ocak 2000 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.